Meme Büyültme


Meme küçüklüğü; birçok kadın için toplumsal ve aile yaşamlarında psikolojik yük oluşturmaktadır. Günümüzde silikon meme implantlarıyla meme küçüklüğü düzeltilmekte, kadın memesi vücuduna uygun bir yapıya kavuşturulabilmektedir. Bu ameliyatlarda önemli olan vücut yapısıyla orantılı büyüklükte meme formunu sağlayabilmektir.

Meme küçüklüğü doğuştan olabileceği gibi gebelik sonrası ya da fazla kilo verme sonrası da olabilir. Bu gibi durumlarda eğer sarkma da mevcutsa meme dikleştirmeyle birlikte meme büyütme yapılabilir. Meme büyütme ameliyatları 18 yaşından sonra yapılabilr.

Meme büyültme ameliyatlarında kullanılan son jenerasyon implantlarda daha önceki versiyonlara göre büyük gelişmeler yaşanmıştır. Silikonun patlaması, yırtılması ya da sızdırması gibi sorunlar neredeyse hiç görülmemektedir. Meme silikonlarına bağlı en önemli sorun kapsül dokusu oluşumudur.

Uygun cerrahi tekniklerle ve kişinin reaksiyonuna da bağlı olarak kapsül kontraksiyonu da 15-20 yıl gibi sürelerde görülmekte; çoğu hastada silikonun değişmesine gerek kalmamaktadır.

Silikon implantlar kas altına yerleştirilir, bu yüzden emzirmede probleme yol açmazlar. Ancak bazı hastalarda meme süt bezi rezervi yetersiz olduğundan emzirmede güçlük doğal olarak yaşanır. Bu silikona bağlı bir durum değildir. 

Meme büyültme sonrası implant değişimi, eğer herhangi bir komplikasyon yaşanmazsa, 15-20 yıl içinde doğal sarkmalara bağlı olarak gerekebilir.

Meme büyültme için koltuk altı, meme başı ya da alt meme kıvrımından olmak üzere farklı kesi yerleri mevcuttur. Ben kendi pratiğimde daha çok meme altı kıvrımından implant yerleştiriyorum.

Ameliyat süresi: 1-2 saat

Anestezi: Genel

İmplant şekli: Pürtüklü yuvarlak ya da damla şekilli silikon protezler 

Hastanede Kalış: 1 gece önerilir

Ağrı: Bu ameliyatlardan sonra ağrı gerilime bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sırttan uyuşturma ve daha güçlü ağrı kesiciler kullanılarak ağrı rahatsız etmeyecek düzeye indirilir. 

Sargı ve dren:

Çoğu hastamda dren kullanmıyorum. 1 ay kadar özel sütyen kullanılmasını tavsiye ediyorum. 

Ameliyat öncesi 40 yaş üstü kadınlarda mamografi; 30-40 yaş kadınlarda meme ultrasonografisi yapılması önerilir.

Spor ve fiziksel aktiviteye yavaş tempoda olmak üzere iki hafta dört hafta sonra başlanabilir.