Burun Estetiği


Yüzümüzün Estetik Çekiciliğini Burnumuz Belirler. Burnumuz yüzümüzün ortasında yer aldığından yüzümüzün estetik çekiciliğini önemli oranda etkiler.

Burun kemeri, burun ucu düşüklüğü, eğri burun ya da burun ucunun çeşitli deformiteleri; burun estetiği olmak isteyenlerin bizlere başvurduğu şikayetlerdir. Genellikle bunlara nefes alma problemi de eşlik eder. Bu yüzden Estetik, Plastik cerrahi olarak bizler hem burun görünüşünü; hem de burun iç yapısında nefes alma problemine yol açan eğrilikleri düzeltici ameliyat teknikleri yaparız. Son yıllarda ameliyat tekniklerinin çeşitliliğinde oldukça fazla artış olmuştur.

Kabaca burun estetiği kapalı rinoplasti ya da açık rinoplasti olarak ayrılır. Kıkırdak ve kemik şekillendirmek için de değişik yöntemler kullanılır. Septoplasti ile de burun içi kıkırdak eğrilikleri düzeltilerek havayolu düzeltilir. 

Burun Estetiği 18 yaş sonrası yapılabilir. Amacımız yüzün diğer bölümleriyle orantılı, doğal burun formu elde etmektir. 
Burun estetiği sonucunu belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi de kişinin cilt yapısıdır. Kalın derili veya ince derili olmak estetik başarıyı etkiler. Ameliyat öncesi cilt formu iyi belirlenmeli ve buna uygun teknikler kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası ödem ve morluk yine cilt yapısına göre değişebilir.

Anestezi Şekli: Genel Anestezi

Ameliyat süresi: Ortalama 2-3 saat

Yatış süresi: 1 gün

Tampon: Ameliyat sonrası 3. gün silikon tamponlar çıkarılır. Bu işlem sanılanın aksine çok ağrılı değildir.

Burun Alçısı: 1 hafta sonra çıkarılır. Daha sonra bantlama yapılabilir.

Fiziksel Aktivite ve Spor: 1 hafta sonra hafif sporlara başlanabilir.

Ameliyat sonrası yanaklarda ödem olabilir. Morluk bir miktar olmakla birlikte çoğu hastada aşırı morluk görülmez.

Bu ameliyatı olmak isteyen kişiler ameliyat sonrası en az 3 gün evde hafif istiharat edecek şekilde planlarını yapmalıdırlar.

Ameliyat sonrası ağrı beklenmez ancak silikon tamponlardan dolayı burunda gerginilk hafif rahatsız edebilir.

Ameliyat sonrası yakıcı güneş ışığı altında durulması önerilmez. Gözlük takılması üç ay kadar önerilmez.